10 Haziran 2022

Yer Altında Saklanan 2000 Yıllık Gizli Ordu - Çin’in Terracotta Askerleri

Çin tarihinde 11 hanedana başkentlik yapmış Xian kentinde devasa mezar yapısında bulunan 8.000 Toprak Asker, 11 koridor içerisinde dörtlü şekilde sıralanmış halde tasvir edilmiştir. Bu askerler 2 bini geçkin yıldır imparatorun mezarında halen nöbet tutmayı sürdürmektedir…

Dönemsel olarak yapılan araştırmalarda, imparatorun ordusunda yer alan her bir Toprak Asker’in birebir kopyasının yapıldığı ortaya çıkmıştır. Terracotta ordusunun “İlklerin İmparatoru” olarak anılan İmparator Huang’ın mezarını koruduğuna inanılmaktadır.

Çin’in Xian şehrinde bulunan ve Çin imparatoru Qin Shi Huang tarafından kurulan ordu, 1974 yılında bir çiftçi tarafından tesadüfen bulunmuştur. Kent başkent Pekin’e bin kilometre uzaklıktadır. Her gün turistler bu toprak askerleri görmek için kilometrelerce yol kat etmektedir. Bu mezar yapısı sahip olduğu özellikleriyle dünyada eşi benzeri yoktur. Çin’deki tüm beylikleri yenerek savaş dönemine son veren İmparator Qin Shi Huang, Qin Hanedanlığını kurarak kendini imparatorluğunu ilan etmiştir. İmparator henüz hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsur yıl sürmüştür ve yaklaşık 700 bin kişi çalışmıştır.

Çin’in Shaanxi eyaletinin Xian kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezar, temeli dörtgen şeklinde, 350 metre uzunluğunda, 345 metre genişliğindedir ve 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir. Boyları 183-195 cm arasında değişen heykel askerlerin her birinin mimikleri ve yüz yapıları farklıdır. Mezar yapısında hiç kadın asker heykeli bulunmamaktadır, tüm pişmiş toprak heykeller erkektir. Rivayete göre, imparator bu sırrı ve Qin hazinesinin yerini bilen herkesin kendisiyle birlikte gömülmesini istemiştir. İmparatorun maiyeti, kadınlar, mezar yapımında çalışan sanatçı ve işçiler kendisi birlikte bu mezar yapısına gömülmüştür. Bu bilgilerin yer aldığı tüm yazılı kaynaklar ise yakılarak ortadan kaldırılmıştır.

Kazı alanında, toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atının pişmiş topraktan heykeli bulunmaktadır. Qin Shi Huang’ın Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Bugün, Toprak Askerlerin bulunduğu alanın genişliğinin 15 kilometreyi bulduğu söylenmektedir. Alanın bir bölümü turistik gezilere açık olmasına rağmen diğer bölümlerinde çalışmalar devam etmektedir.